Strona głównaBiznesPowierzchnie magazynowe - dlaczego układ mebli jest ważny?

Powierzchnie magazynowe – dlaczego układ mebli jest ważny?

Układ półek na magazynie ma duże znaczenie nie tylko dla pracowników, ale również z punktu widzenia samych procesów związanych z logistyką. Dlaczego warto przemyśleć rozmieszczenie mebli nawet wówczas, jeżeli dysponujemy dość sporą powierzchnią magazynową? Oto kilka ważnych powodów.

Magazyn: logistyka i komfort mają znaczenie

Praca na magazynie wiąże się z koniecznością szybkiego przemieszczania towarów. Dla właścicieli nawet dużych powierzchni kluczowe znaczenie powinna mieć logistyka. Magazyn będący wygodnym miejscem do pracy jest nie lada atutem również z punktu widzenia samego właściciela firmy, ponieważ umożliwia jak najlepsze wykorzystanie czasu pracowników.  Komfort poruszania się po magazynie powinien być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru układu mebli na magazynie. Zbyt małe przerwy pomiędzy regałami mogą spowodować, że pracownicy nie będą w stanie szybko przemieszczać się w przestrzeni magazynowej, a to przyczyni się z kolei do spowolnienia tempa ich pracy. Towary powinny być umieszczone na regałach w taki sposób, aby magazynierom było wygodnie kompletować zamówienia, ponieważ w ten sposób zostaje ograniczony czas, który jest potrzebny do realizacji tego zadania.

Logistyka Magazyn a wolne miejsce w przestrzeni

Zupełne zorganizowanie przestrzeni magazynowej przez umieszczenie szeregu regałów na 100% powierzchni nigdy nie było dobrą opcją. Pracownicy oraz maszyny do załadunku oraz rozładunku towarów powinni mieć miejsce, w którym możliwe będzie przyjęcie i zapakowanie zamówionych produktów. Wolna przestrzeń na hali magazynowej jest potrzebna, a zbędne jej ograniczanie może skończyć się problemami z realizacją dostaw. Budując nowy magazyn warto zapoznać się z opinią doświadczonych pracowników aby dobrze zaplanować ilość wolnej przestrzeni. W fazie projektów istotne będzie również uwzględnienie wielkości maszyn, które będą używane podczas załadunku i rozładunku towarów. Wózki widłowe oraz mini dźwigi muszą mieć wolną przestrzeń do działania. Obecnie na rynku jest tendencja do ograniczania masy i wielkości tego rodzaju urządzeń, ale zdecydowanie nie warto oszczędzać na powierzchni koniecznej do ich pracy.

Logistyka magazyn w czasie remontu

Zbyt mało wolnej przestrzeni na magazynie może okazać się nie lada problemem podczas prac związanych z przebudową i w czasie remontów. Maszyny budowlane również potrzebują miejsca do pracy, a zbyt ciasno ustawione meble będą powodować konieczność przeniesienia całego towaru na czas nawet drobnego remontu czy naprawy mało znaczącej usterki. Warto brać pod uwagę możliwe awarie podczas przygotowywania planu przestrzennego dla całego budynku.

Układ regałów do przemyślenia

Rozmieszczenie regałów na magazynie wymaga dokładnego przemyślenia. Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dokładnych oznaczeń półek oraz podział całej przestrzeni magazynowej na odpowiadające sobie strefy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet niedoświadczony pracownik będzie mógł łatwiej znaleźć akcesoria potrzebne do skompletowania zamówienia. W praktyce oznacza to dla firmy szybszy rozwój i łatwiejsze wdrożenie nowych magazynierów, a to wiąże się z oszczędnościami. Długi czas przystosowania i zaadoptowania do pracy sprawia, iż przedsiębiorstwo nie może działać w pełni swoich możliwości. Aby odpowiednio skrócić czas adaptacji do pracy, warto wprowadzić logiczny układ towarów na półkach i odpowiednie oznaczenia ułatwiające osobom „z zewnątrz” poruszanie się po magazynie już podczas pierwszego czy drugiego dnia pracy.

Wynajem magazynu zamiast budowy?

Budowa własnego magazynu do celów logistycznych może wydawać się kłopotliwa. Już na etapie powstawania projektu i pierwszych rozmów z wykonawcą robót budowlanych należy pamiętać o wielu szczegółach, bez których cała budowa nie będzie miała sensu. Dobrą alternatywą dla początkujących przedsiębiorców będzie więc wynajem przestrzeni magazynowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju usług. Przestrzenie magazynowe można wynająć zarówno w wielu różnych miastach w Polsce, jak i poza graniami naszego kraju. W stolicy również można wynająć magazyn. Logistyka jest branżą, która w Polsce rozwija się bardzo szybko, więc należy ją uznać za perspektywiczną.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne