Strona głównaBiznesRodzaje wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe są często stosowanymi pojazdami w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Warto wiedzieć czym poszczególne wózki różnią się od siebie tak aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do potrzeb danego magazynu. 

Wózki widłowe są przeznaczone do przewożenia materiałów i artykułów na paletach. Wspomagają one personel magazynowy w przenoszeniu dużych ładunków. W zależności od charakterystycznych elementów danego wózka wyróżnia się co najmniej kilka różnych odmian. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej.

Jezdniowe podnośnikowe czołowe

Są one przeznaczone do przewożenia towarów, które nie są cięższe niż one same. Podczas podnoszenia waga wózka równoważy się z masą ładunku. Z kolei ładunek podnoszony jest za pomocą wideł albo innego rodzaju osprzętu. Takie wózki są najbardziej popularne na magazynach, ale również w sklepach budowlanych. Nie zajmują dużo miejsca i są bardzo skrętne. W praktyce są bardzo pomocne przy zbieraniu zamówień oraz pakowaniu ich na samochód dostawczy.

Wózki widłowe specjalizowane

W dużych magazynach, w których ładunek leży na dużej wysokości, konieczne są wózki specjalizowane, w których operator wózka podnosi się wraz z ładunkiem. Są wyjątkowo pomocne przy działaniach logistycznych. Dzięki temu, że operator unosi się wraz z ładunkiem ma on możliwość obserwowania jak układany jest towar na regale

Wózki podnośnikowe boczne

Posiadają one przeciwwagę, co zapewnia im stabilność, nawet podczas przewożenia bardzo ciężkiego ładunku. Są odpowiednie głównie na wąskich przestrzeniach, gdzie nie ma wiele miejsca pomiędzy regałami wspornikowymi. To także bardzo zwrotne wózki o niewielkim promieniu skrętu.

Wózki podnośnikowe – bramowe

Ten rodzaj wózków ma nieco innych rodzaj ramy. Wygląda ona jak brama, w której mieści się cały ładunek. Jest on podnoszony w jej wnętrzu, co zapewnia stabilność podczas jego przewożenia.

Wózki VNA

Skrót VNA oznacza Multifunction Verry Narrow Aisle turck, co odnosi się do charakterystycznej cechy wózków VNA jaką jest możliwość przemieszczania się w wąskich korytarzach. Wózki VNA z reguły poruszają się swobodnie w korytarzach o szerokości od 1,45 do 1,90 metra.

Wózki wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania, są dostosowane do rozmieszczania ładunku na wysokich regałach. Maszt jest wysuwany do przodu, tak by zachować środek ciężkości urządzenia. Nie posiadają przeciwwagi, dlatego są węższe i mogą zmieścić się w węższych korytarzach o szerokości nawet od 2700 mm. Dzięki temu, że maszt wysuwa się na zewnątrz, manewrowanie takim wózkiem jest łatwiejsze. Co ważne umożliwiają one układanie ładunku na bardzo wysokich regałach wspornikowych – nawet do wysokości 10 metrów.

Sprawdzą się one przy bardzo wysokich magazynach, w których towar jest układany na dużych wysokościach. Dzięki odpowiednio wysokiemu ramieniu, taki wózek widłowy sięga bardzo wysoko, a brak przeciwwagi pozwala na lepsze i dokładniejsze manewrowanie.

Wózki z przeciwwagą natomiast są odpowiednie do mniejszych magazynów, ale szczególnie takich, które mają dość szerokie i wygodniejsze korytarze. Przeciwwaga sprawia, że wózek widłowy jest nieco szerszy co wpływa na jego zwrotność.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne