Opieka nad osobą niepełnosprawną lub seniorem od zawsze stanowiła problem. Szczególnym wyzwaniem jest transport pomiędzy łóżkiem a miejscem docelowym (miejscem docelowym może być na przykład wózek inwalidzki, toaleta lub inne łóżko). Na szczęście producenci wyrobów i urządzeń medycznych wychodzą temu naprzeciw oferując urządzenia ułatwiające transport osób niepełnosprawnych.
Gdzie urządzenia tego typu są wykorzystywane?
Sprzęt do transferu pacjenta lub osoby starszej cieszą się ogromną popularnością najczęściej w szpitalach, klinikach, domach opieki i wszelkiego rodzaju placówkach dla osób starszych. Coraz częściej można je zaobserwować także w domach prywatnych.
Przykłady urządzeń i akcesoriów wykorzystywanych do transportu pacjenta
W zależności od potrzeb wyróżniamy kilka rodzajów urządzeń do zmiany pozycji i przenoszenia pacjenta:
- Drabinka – jest mocowana do ramy łóżka. Przy jej pomocy pacjent może poprawić lub zmienić pozycję.
- Podkład materiałowy – najczęściej jest bawełnianym prześcieradłem złożonym na pół, rozkładanym w poprzek łóżka na wysokości od łopatek do bioder pacjenta.
- Podnośnik elektryczny – pod ciało pacjenta podkłada się pasy a następnie zahacza za uchwyty podnośnika. Tak zabezpieczone ciało jest następnie podnoszony za pomocą pilota. Podnośnik może zostać wypożyczony z wypożyczalni sprzętu medycznego.
- Maty ślizgowe – służą do przesuwania i podnoszenia pacjenta w łóżku. Ich wielką zaletą jest ułatwianie czynności pielęgnacyjnych przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa opiekuna lub opiekunki. Jeżeli istnieje zagrożenie zakażenia krwią lub płynami ustrojowymi, są także dostępne maty jednorazowe.
Dostępne na rynku urządzenia zapewniają bezproblemowy, a co najważniejsze zmniejszający ryzyko urazów, bezpieczny transfer pacjenta. Co najważniejsze, taka pomoc eliminuje siłową ingerencję opiekuna w ten proces, a w konsekwencji znacznie ułatwia opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.