Strona głównaBiznesCoaching – chwilowa moda czy realny sposób na wydobycie ukrytego potencjału

Coaching – chwilowa moda czy realny sposób na wydobycie ukrytego potencjału

Coaching to zagadnienie, które ma wielu zwolenników oraz przeciwników. Obecnie bez wątpienia trwa moda na szkolenia coachingowe. Wychodząc temu naprzeciw, subiektywnie odpowiadamy na nieco kontrowersyjne pytanie – czy coaching jest chwilową modą czy może jest skutecznie pomaga w osiągnieciu założonych celów?

Czym jest coaching?

Coaching, to termin, który odnosi się do szkoleń organizowanych przez tak zwanych coachów. Szkolenia tego typu mają na celu pomóc kursantom oraz organizacjom w osiągnięciu celu. Najczęściej jest to cel biznesowy. Natomiast poza karierą i biznesem w ramach coachingu można skupić się na zdrowiu, relacjach interpersonalnych oraz ogólnie pojętym szczęściu i spełnieniu osobistym. Czy rzeczywiście szkolenia coachingowe

Niewątpliwia branża mentoringowo-coachingowa przeżywa rozkwit. Korporacje już od dawana inwestują w szkolenia tego typu. Obecnie jednak coaching coraz częściej nie jest ukierunkowany wyłącznie na szkolenia menadżerów wyższego szczebla. Coraz częściej spotkaniami coachingowymi interesują się osoby indywidualne (zamiast korporacji), które po prostu odczuwają potrzebę samorozwoju.

Czy coaching rzeczywiście pomaga?

Po pierwsze, trzeba odnotować, że coach prowadzący zajęcia nie osiągnie celów za swoich kursantów. Rozmowa ma charakter ukierunkowujący i motywacyjny. Coaching pomaga odkryć i wzmocnic klienta w samodzilenym dokonywaniu zamierzonej zmiany. Do osiągniecia celu niezbędne są własne odkrycia, wnioski oraz zasoby. Coaching pełni jedynie funkcje pomocową. Istotą jest umiejętne wykorzystanie posiadanych już zasobów (w postaci wiedzy, umiejętności). Coach pomaga pełniej wykorzystać ten potencjał, który czasami ciężko w sobie dojrzeć. Czasmi coaching porusza także tematy efektywnej współpracy w grupie (facylitacja).

Naszym zdaniem, coaching nie jest chwilową modą. Jest to coś czego ludzkość będzie potrzebowała. Współczesny świat otwiera przed każdym z nas morze możliwości. Mimo to ciężko wszystkie szanse jakie się przed nami otwierają dojrzeć, zdefiniować i wyznaczyć sobie odpowiednią drogę. Wsparcie w postaci zwykłej rozmowy z kimś kto potrafi na chłodno spojrzeć i zmotywować nas w drodze po upragnione cele to coś co ma niezwykłą moc. Wystarczy chociażby spojrzeć na to jak czynnik coachingowi jest skutecznie wykorzystywany w sporcie. Prawdopodobnie bardzo podobnie sytuacja przedstawia się w biznesie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne